Наразі оцінюють, що у 2025 році світовий ринок сурогатного материнства становитиме $27,5 млрд.

Різні країни мають дуже різні законодавства щодо сурогатного материнства. Найчастіше такий вид репродуктивних послуг дозволений або неврегульований в країнах з низьким рівнем доходу.

Проте є і винятки: в Ізраїлі сурогатне материнство дозволене з 1996 року. При цьому за законами цієї країни, батьки, які замовляють таку послугу, не мають права контролювати стиль життя сурогатної матері. Жінка, яка виношує немовля, може відмовитись від будь-яких інвазивних процедур, в тому числі від аборту.

У США 11 штатів із 50 вважаються дружніми до сурогатного материнства. Тобто їхнє законодавство дозволяє відносно легко скористатись такою послугою. Найактивніша з усіх Каліфорнія. Ще в 30 штатах сурогатне материнство дозволене, але потенційні батьки можуть стикатися з обмеженнями. Наприклад, потребувати додаткових юридичних процедур вже після народження дитини.

Загалом, повна заборона на сурогатне материнство є лише у 4 штатах, серед яких Нью-Йорк, який планує дозволити сурогатне материнство з 2021 року. Там навіть хочуть дозволити сурогатній матері переривати вагітність.

У Канаді, Австралії, Данії та багатьох країнах Європи практикують так зване альтруїстичне сурогатне материнство, коли жінка готова допомогти безплідним друзям та родичам відчути щастя батьківства.

Ще низка країн, наприклад, Чехія, не мають чіткого законодавства з цього питання. Насправді, чому ті чи ті країни мають певні правила щодо сурогатного материнства пояснити важко.

Акушер-гінеколог та репродуктолог Сергій Бакшеєв пояснює це тим, що в багатьох європейських країнах є сильний вплив католицької церкви. Наприклад, такою ситуація є в Італії.

Ольга Малюта каже, що при цьому в Німеччині, де вплив церкви не є сильним, заборонили навіть донацію яйцеклітин.

В Україні окремого закону про сурогатне материнство немає.

Ця сфера регулюється наказом Міністерства охорони здоров'я – дозволене комерційне сурогатне материнство, жінка не має жодного права на дитину.

Також стаття 123 Сімейного кодексу визначає, що батьками дитини, народженої від сурогатної матері, є подружжя, оскільки для запліднення використовувався їхній біологічний матеріал.

Проте уповноважена з прав людини Людмила Денісова вважає, що "потрібен законодавчий нормативний документ, який комплексно розв'яже це питання: встановлять стандарти роботи центрів, які надають ці послуги, дозвіл на їхню роботу тощо". "Необхідно чітко прописати права всіх учасників процесу, – зазначає омбудсмен. – Перш за все дитини, яка народжується від сурогатної матері. Й обов'язково – права сурогатної матері, починаючи від того, як вона отримує цей статус, та завершуючи тим, в якому випадку вона має право залишити дитину собі".

ЧИТАТИ ПОВНІСТЮ ІЗ ДЖЕРЕЛА: https://www.volynnews.com/news/all/surohatne-materynstvo-v-ukrayini-shcho-z-nym-ne-tak-i-chy-varto-yoho-zab/

Є питання?

Ми з радістю відповімо!